Копірайтер має вибір: різні чи постійні замовники. Переваги та недоліки вибору
Сидячі на кухні, поїдаючи сир з йогуртом (вибір цього разу пав не на сметану), чомусь подумалось: фріланс дає нам право вибору. Людина, в моєму випадку копірайтер-текстовик, сама обирає: скільки і з ким працювати, що виконувати і від чого відмовлятися, а головне — за яку ціну все це робити. Отже, копірайтер має вибір! Це головне. А переваги та недоліки цього вибору обговоримо в статті.
Різноманіття у роботі копірайтера
Довгий час я працювала з різними замовниками — і це цікаво, бо не набридає. Кожного разу маєш створювати якийсь новий текст: інформаційний, СЕО, художній, для продажів. Частіше я обирала інформаційний, бо це простіше і багато замовлень. Описуєш чиюсь біографію, і самому цікаво, а ще корисно.
Запам’яталися наступні види діяльності:
- опис птахів та риб для мисливського сайту;
- медичні теми (сайтам, спрямованим на звичайних людей, потрібна спрощена інформація);
- інтерв’ю із самою собою до Дня учителя;
- майстер-класи для рукодільних сайтів;
- написання підводок до політичних статей для просування у соцмережах;
- опис аксесуарів до гаджетів (початковий етап у професії);
- робота ТЗ-мейкером;
- складання тестів на історичну тематику для соцмереж.
Постійність затягує у небезпеку
Ще безліч всього було, хіба втримаєш в голові 7 років роботи з текстами. Але рік тому випадок (точніше чарівна колега) звів мене з інтернет-магазином. І поступово оця постійність затягнула. Настав час, коли інших замовників вже шукати не хочеться. Дуже комфортно працювати з одним редактором, щотижня отримувати нову порцію завдань на вже звичну тематику. І навіть, коли старі замовники часом з’являються, пишу їм ввічливу відмову, бо оце бігання по темах вже і не розважає.
Попри всі переваги, у роботі з постійним замовником є один але вагомий недолік, а саме: припинення роботи та зникнення постійного доходу. Звісно, від цього не застрахований ніхто. Варто пам'ятати про такий сценарій і мати в обігу суму, якої вистачить мінімум на місяць простою.
Отаке написала і подумала, що може то старість))). Жарти жартами, а у кожному з двох варіантів є свої переваги та недоліки. Я зробила схемку, яка стосується постійної зміни замовників.
Завжди чогось не вистачає
Єдине, чого все ж не вистачає — створення україномовного контенту.
Тільки не варто плутати написання текстів українською мовою та переклад сайту. Для мене це різні речі. Переклад робиться механічно, потім вичитується, згладжується — і все. Коли я роблю переклади, то бачу і розумію, що в україномовному варіанті взагалі б почала з інших слів. Використала б обороти, яких немає в російській мові. Може, незабаром мені трапиться замовник, для якого я з радістю писатиму українською, а поки компенсую нестачу рідної мови у власних постах, статтях та казках.
Я поділилась власним досвідом і думками. У кожного свої підходи та переконання. Хтось працює з кількома постійними замовниками, для когось нормою є постійна зміна завдань, а дехто вже давно зайнявся власною справою. Чи може мене прочитають початківці з копірайтингу. Поділіться своїм досвідом у коментарях!
Копірайтер дійсно може обирати вид діяльності (не текстами єдиними), замовника, цінову категорію, час виконання та ще багато чого. Проте важливо бути відповідальним та дисциплінованим. Ніхто ніби не стежить за тим, як копірайтер працює, але оплата залежить від результату, тому прокрастанація, як модно зараз писати, неприпустима, принаймні у великих об’ємах. А як з нею боротися, я опишу у наступній своїй статті!
P.S. Тут для вас "Запрошення" до нашого колективного блогу копірайтерів!
Очень понравилась статья! Интересен Ваш опыт. Он так доходчиво и "милозвучно" изложен на украинском языке. Желаю Вам, Оксана, много интересных заказов, а особенно, на украиноязычные сайты! Я работала с разными заказчиками. Но! Как бы ни были заманчивы кратковременные проекты от незнакомцев, предпочтение отдам "длительным отношениям" с постоянным клиентом. Эти заказчики проверены сотрудничеством и уже кажутся мне родными ) Думаю, стань я копирайтером лет 10 назад, брала бы ТЗ и лавировала бы между разными задачами с огоньком! Тогда еще был порох в пороховницах ! )) А сейчас люблю работать в спокойствии и комфорте. Уже не хочу разрываться между разных огней. Кстати, об этом на сайте есть статья "Мотивирующие откровения по горячему форс-мажору"
Перепрошую за коммент російською😐
Напишу исключительно о собственном опыте.
В самом начале я не стала пробовать себя во всех жанрах, а выбрала четкую специализацию – писала на темы, в которых разбираюсь:
Писала исключительно на 2 эти темы. Благо, каждая из них охватывает широчайший круг вопросов.
По садам/огородам найти постоянных заказчиков было вовсе не сложно. Тут другая проблема: в этой нише расценки очень редко добираются до 100 Р/К. Но поток заказов можно себе обеспечить. Мне повезло – интернет-магазину нужен был копирайтер и коллега (автор статьи 😀) порекомендовала меня. Пишу для них уже больше года – постоянный поток заказов обеспечен, оплата по факту в тот же день. Казалось бы – супер 👍 Но меня не устраивают 2 вещи:
Чтоб нормально зарабатывать и не свихнуться от карточек, я постоянно в поисках проектов на техническую тематику. Беру и разовые заказы, благо вникать не сложно. Но больше интересуют заказы от крупных компаний – там совсем другой уровень цен.
Когда переключилась на такую постоянную 2-задачность (2 темы в работе), заметила, что значительно выросла производительность – карточки для ИМа я пишу чисто для «отдыха» (переключения мозгов на другую тему).
Вот и получается, что интернет-магазин у меня тип «гарантия выживания», а все остальное – считай работа на будущее.
ПС: чет сумбурно получилось😂
погоджуюсь. так і є. ціни ІМ не хочуть підіймати роками. чудово, що ви не зупиняєтесь. написали класно, вже час власним досвідом ділитись окремою статею😉.
Ну на статью я может быть и разрожусь 😉
Чтоб делиться опытом я и группу в ВК когда-то завела, и сайт на ВП. На этом все и закончилось. Группой надо заниматься, а на сайте уже полгода болтается 1 статья.
Досвід завжди цінується! Реальний досвід, а не рерайт. Тому і створено цей блог 😉
Дуже добре, коли копірайтери діляться своїм багажом знань та напрацюваннями. Наші тексти допомагають новачкам уникати помилок, про що свідчать коментарі на сайті. А заодно, і нас рекламують. То хай буде більше корисних статей! Я тільки за!